چهارشنبه 11 خرداد 1390

28- شکوه ایرانملک ایران به تو نازان چو سپهر از خورشید

چرخ ایمان به تو گردان چو فلک از محور

قاآنی (درستایش امیرکبیر)آنچه فرزندانمان باید بدانند:

 

آیا می‏دانید: حذف بخش هخامنش از کتاب درسی تاریخ به تصویب رسید؟


آنچه فرزندانمان باید بدانند:

 

آیا می‏دانید: حذف بخش هخامنش از کتاب درسی تاریخ به تصویب رسید؟

آیا می‏دانید: فرزندان ما دیگر حتی اسم کوروش کبیر را نمی‏شناسند؟

آیا می‏دانید: 29 اکتبر روز جهانی کوروش کبیر است و این روز فقط در تقویم ایران نیست؟

آیا می‏دانید: چند سال دیگر، با نابودی کامل تخت جمشید باید سپاس‏گذار کشورهایی چون فرانسه باشیم که چندی از تخت جمشید را در موزه‏های خود حفظ کردند.

آیا می‏دانید: اولین سیستم استخدام دولتی به صورت لشگری و کشوری به مدت ۴۰سال خدمت و سپس بازنشستگی و گرفتن مستمری دائم را کورش کبیر در ایران پایه‏گذاری کرد.

ـ آیا می‏دانید: کمبوجیه فرزند کورش بدلیل کشته شدن ۱۲ ایرانی در مصر و اینکه فرعون مصر به جای عذر خواهی از ایرانیان به دشنام دادن و تمسخر پرداخته بود، با ۲۵۰ هزار سرباز ایرانی در روز ۴۲ از آغاز بهار ۵۲۵ قبل از میلاد به مصر حمله کرد و کل مصر را تصرف کرد و به دلیل آمدن قحطی در مصر مقداری بسیار زیادی غله وارد مصر کرد. اکنون در مصر یک نقاشی دیواری وجود دارد که کمبوجیه را در حال احترام به خدایان مصر نشان می‏دهد. او به هیچ وجه دین ایران را به آنان تحمیل نکرد و بی‏احترامی به آنان ننمود.

آیا می‏دانید: داریوش کبیر با شور و مشورت تمام بزرگان ایالت‏های ایران که در پاسارگاد جمع شده بودند به پادشاهی برگزیده شد و در بهار ۵۲۰ قبل از میلاد تاج شاهنشاهی ایران رابر سر نهاد و برای همین مناسبت ۲ نوع سکه طرح دار با نام داریک (طلا) و سیکو (نقره) را در اختیار مردم قرار داد که بعدها رایج‏ترین پول‏های جهان شد.

آیا می‏دانید: داریوش کبیر طرح تعلیمات عمومی و سوادآموزی را اجباری و به صورت کاملا رایگان بنیان گذاشت که به موجب آن همه مردم می‏بایست خواندن و نوشتن بدانند که به همین مناسبت خط آرامی یا فنیقی را جایگزین خط میخی کرد که بعدها خط پهلوی نام گرفت.

آیا می‏دانید: داریوش در پائیز و زمستان ۵۱۸ - ۵۱۹ قبل از میلاد نقشه ساخت پرسپولیس را طراحی کرد و با الهام گرفتن از اهرام مصر نقشه آن را با کمک چندین تن از معماران مصری بروی کاغذ آورد.

آیا می‏دانید: کوروش کبیر بعد از تصرف بابل ۲۵ هزار یهودی برده را که در آن شهر بر زیر یوغ بردگی شاه بابل بودند آزاد کرد.

ـ آیا می‏دانید: داریوش در سال دهم پادشاهی خود شاهراه بزرگ کورش را به اتمام رساند و جاده سراسری آسیا را احداث کرد که از خراسان به مغرب چین می‏رفت که بعدها جاده ابریشم نام گرفت.

آیا می‏دانید: اولین بار پرسپولیس به دستور داریوش کبیر به صورت ماکت ساخته شد تا از بزرگ‏ترین کاخ آسیا شبیه‏سازی شده باشد که فقط ماکت کاخ پرسپولیس ۳ سال طول کشید و کل ساخت کاخ ۸۰ سال به طول انجامید.

آیا می‏دانید: داریوش برای ساخت کاخ پرسپولیس که نمایشگاه هنر آسیا بوده ۲۵ هزار کارگر به صورت ۱۰ ساعت در تابستان و ۸ ساعت در زمستان به کار گماشته بود و به هر استادکار هر ۵ روز یکبار یک سکه طلا ( داریک ) می‏داده و به هر خانواده از کارگران به غیر از مزد آنها روزانه ۲۵۰ گرم گوشت همراه با روغن - کره - عسل و پنیر می‏داده است و هر ۱۰ روز یکبار استراحت داشتند.

آیا می‏دانید: داریوش در هر سال برای ساخت کاخ به کارگران بیش از نیم میلیون طلا مزد می‏داده است که به گفته‏ی مورخان گران‏ترین کاخ دنیا محسوب می‏شده. این در حالی است که در همان زمان در مصر کارگران به بیگاری مشغول بوده‏اند بدون پرداخت مزد که با شلاق نیز همراه بوده است.

آیا می‏دانید: تقویم کنونی (ماه ۳۰ روز) به دستور داریوش پایه‏گذاری شد و او هیاتی را برای اصلاح تقویم ایران به ریاست دانشمند بابلی "دنی تون" بسیج کرده بود. بر طبق تقویم جدید داریوش روز اول و پانزدهم ماه تعطیل بوده و در طول سال دارای ۵ عید مذهبی و ۳۱ روز تعطیلی رسمی که یکی از آنها نوروز و دیگری سوگ سیاوش بوده است.

آیا می‏دانید: داریوش پادگان و نظام وظیفه را در ایران پایه گزاری کرد و به مناسبت آن تمام جوانان چه فرزند شاه و چه فرزند وزیر باید به خدمت بروند و تعلیمات نظامی ببینند تا بتوانند از سرزمین پارس دفاع کنند.

آیا می‏دانید: داریوش برای اولین بار در ایران وزارت راه - وزارت آب - سازمان املاک  - سازمان اطلاعات - سازمان پست و تلگراف (چاپارخانه) را بنیان نهاد.

آیا می‏دانید: اولین راه شوسه و زیرسازی شده در جهان توسط داریوش ساخته شد.

آیا می‏دانید: داریوش برای جلوگیری از قحطی آب در هندوستان که جزوی از امپراطوری ایران بوده سدی عظیم برروی رود سند بنا نهاد.

آیا می‏دانید: فیثاغورث که به دلایل مذهبی از کشور خود گریخته بود و به ایران پناه آورده بود توسط داریوش کبیر دارای یک زندگی خوب همراه با مستمری دائم شد.

لطفا در صورت داشتن حس ایران این متن را برای دوستان
خود بفرستید.
با تشکر